Kroužkování andulek - základní info

22. srpna 2016 v 16:00 | Papousiiik |  Andulky
Kroužkování je proces, kdy se mláděti ptáka dává na nohu uzavřený kroužek.
Kroužek je uzavřený kovový kruh, který se u všech chovaných druhů dává na nohu. Na kroužku jsou důležité údaje, třeba datum narození a zemi odkud pochází, nebo třeba registrační číslo chovatele a další údaje. Pro všechny druhy také platí, že kroužek už v dospělosti nejde sundat. Pouze, pokud by třeba zarostl do nohy, tak se musí kleštěmi rozbít aby šel sundat a dále nezarůstal do nohy. Každý druh má stanovený rozměr kroužku, andulka má asi 4,2 mm v průměru.

Kroužky mohou mít různé barvy. Barva kroužku je libovolná a slouží třeba k odlišení mladých v hnízdě. Pro odlišení mladých lze také použít kroužky s čísly třeba "01, 02, 03", poté mají kroužky jednu barvu (většinou každý rok jinou, třeba jeden rok žlutá a další zelená, další rok stříbrná atd..
Nandavají se v období, kdy mládě ještě není opeřené. Kroužek mláděti je velký, ale to proto, aby šel snadno nandat a mládě do něj později stejně doroste, takže mu později bude akorát.

Kroužek je důkaz o legálním původu ptáka a proto je u vzácnějších druhů kroužkování povinné. U andulek je nepovinné. Ale v dnešní době chovatelé kroužkují většinou vždy, nehledě na to, že je u daného druhu nepovinné. Výstavní andulky zpravidla kroužek také mají.

Modré kroužky pro andulky. Zdroj: indiamart.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jste příznivci mutací?

Ano
Ne
Jen nějakých

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama