Zvykací trénink andulek před výstavou

22. srpna 2016 v 19:11 | Papousiiik |  Andulky
Asi bych začala tím, že k tréninku andulek na výstavu potřebujeme výstavní klece. Ty jsou základ. Pokud tyto klece nemáme, nemůžeme andulky trénovat.

Pokud výstavní klece máme, tak ty rozdělujeme na 3 typy:
Větší tréninkové klece pro 4 - 6 párů
Předpisové výstavní klece pro jednotlivce
Udržované výstavní klece, ve kterých posíláme ptáky na výstavy

Připomínám, že andulky při tréninku nikdy nebereme do ruky!!

Trénink je velice dobrý na psychiku andulek, a na velkých soutěžích je trénink dokonce podmínkou.
Abysme si vysvětlili, co ten trénink vlastně je, tak je to vlastně soustavné a nenásilné přivykání andulek na velmi malou velikost výstavní klece a velký ruch kolem ní.

Posuzovatel se na andulky dívá zblízka a netrénovaná andulka se splaší a začne létat, nebo zaleze do rohu na podlahu, což způsobí, že andulka nebude moci být posouzena a to znamená, že neuspěje. I ta nejkrásnější andulka, nemůže být posouzena pokud nebude trénovaná, protože posouzen může být pouze klidně sedící pták. To stejné platí o publiku, protože i návštěvníci výstav se dívají zblízka a andulka by měla zůstat i přes to klidně sedět. A naposledy, andulka nesmí lézt na veškeré dráty a pletivo.

Nejlepší je, začít s tréninkem už po odstavení mláďat, protože to poznáme, kteří jedinci jsou schopni soutěžení a kteří nikoliv.

Začneme tak, že dáme andulky do velkých tréninkových klecí na 3 - 4 týdny. Klec by měla mít vlet do výstavní klece, aby si ptáci navykli a navíc budeme mít velmi cenné poznatky z chování jednotlivců. Poté je vypustíme a vybereme další jedince a postupně je jednotlivě zavíráme do výstavních klecí. Zprvu na krátkou dobu a poté až na 1 - 2 dny.

Je vhodné dát klece s ptáky do trvale obydlených místností, protože ptáci si trochu navyknou na ruch. Dalším trikem, který ulehčí trénink, je ťukání nějakým předmětem (třeba tužkou) do mříží, protože ptáci se leknou, zpozorní a zaujmou "výstavní pozici", což je správný postoj andulky anglického typu. Posledním typem je připevnění skla na mříže, když na ně andulka skáče. Sklo ji lezení po mřížích znemožní a postupně by měla přestat.

Poslední trénink uskutečníme cca 2 měsíce před výstavou, při něm zavíráme andulky na dlouhou dobu a často a přenášíme klece po místnostech. Při dalším tréninku by pták mohl začít pelichat a pelichající andulky nejsou připuštěny na výstavu, protože nejsou ve výstavní kondici. Můžeme trénovat týden před výstavou, ale pouze tehdy, pokud máme dostatečně chladnou místnost (aby andulka nezačala pelichat).

Vždy máme v záloze více jedinců, protože se může stát, že i den před výstavou nějaký vypadne z výstavní kondice.

Andulky můžeme i vykoupat. Učiníme tak za pomocí dětského mýdla a štětečku, pozor však, voda ani mýdlo nesmí zasáhnout oči, nozdry a zobák. Oschnout je necháme v malé kleci pod žárovkou dokud kompletně neoschne, aby neprochladly. I prachové peří musí uschnout - andulka na venek vypadá suchá, ale podsada z prachového peří je stále ještě mokrá. Přechod do normální teploty musí být pozvolný, aby andulka nezačala pelichat, či neonemocněla na dýchací ústrojí, či při nejhorším, aby nedostala šok.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jste příznivci mutací?

Ano
Ne
Jen nějakých

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama